DotWatcher.cc

DotWatcher.cc
← All results

Tour Divide 2012 results

Filters

Result
Category
Classification
  • * 60 entrants have no registered nationality

  • Male: 92%

    Female: 8%

  • PositionRiderClassCategoryResultNationalityBikeFinish TimeNotes
    1Oliver WhalleySoloMenFinishedNew ZealandTraditional Geared16d 2h 54mDry & fast
    2Craig StapplerSoloMenFinishedTraditional Geared16d 16h 45mDry & fast
    3Garrett PeltonenSoloMenFinishedTraditional Geared16d 22h 0mDry & fast
    4Kurt SandiforthSoloMenFinishedTraditional Geared16d 22h 4mDry & fast
    5Serge ChiassonSoloMenFinishedTraditional Geared17d 23h 25mDry & fast
    6Jarrel RyterSoloMenFinishedTraditional Geared18d 12h 17mDry & fast
    7Eszter HoranyiSoloWomenFinishedTraditional Geared19d 3h 35mDry & fast
    8Dylan TaylorSoloMenFinishedTraditional Geared19d 9h 31mDry & fast
    9Eric SchraufnagelSoloMenFinishedTraditional Geared20d 17h 21mDry & fast
    10Ryan CorreySoloMenFinishedTraditional Geared21d 2h 51mDry & fast
    11Al BrunissoSoloMenFinishedTraditional Geared21d 9h 36mDry & fast
    12Terry BrannickSoloMenFinishedTraditional Geared21d 12h 17mDry & fast
    13Katherine WallaceSoloWomenFinishedTraditional Geared21d 14h 35mDry & fast
    14Georg DeckSoloMenFinishedTraditional Geared22d 2h 55mDry & fast
    15Michael IntrabartolaSoloMenFinishedTraditional Geared22d 2h 55mDry & fast
    16David GoldbergSoloMenFinishedTraditional Geared22d 11h 51mDry & fast
    17Giovanni RoveriSoloMenFinishedTraditional Geared22d 12h 58mDry & fast
    18Danilo ClapierSoloMenFinishedTraditional Geared22d 13h 1mDry & fast
    19Dave MeissnerSoloMenFinishedTraditional Geared22d 16h 20mDry & fast
    20Aaron WeinsheimerSoloMenFinishedTraditional Geared23d 5h 6mDry & fast
    21Justin SimioniSoloMenFinishedSingle Speed23d 5h 29mDry & fast
    22Tracey PetervarySoloWomenFinishedTraditional Geared23d 19h 15mDry & fast
    23Max MorrisSoloMenFinishedTraditional Geared23d 19h 19mDry & fast
    24Erik GoedhartSoloMenFinishedTraditional Geared23d 19h 24mDry & fast
    25John PhillipsSoloMenFinishedTraditional Geared25d 1h 15mDry & fast
    26Kevin GretenSoloMenFinishedTraditional Geared25d 8h 0mDry & fast
    27Tom ThomasSoloMenFinishedTraditional Geared25d 10h 39mDry & fast
    28Nathan MawkesSoloMenFinishedNew ZealandTraditional Geared25d 10h 43mDry & fast
    29Billy RiceSoloMenFinishedTraditional Geared25d 19h 23mDry & fast
    30Scott AndrewsSoloMenFinishedTraditional Geared26d 5h 46mDry & fast
    31Chris ZagozenSoloMenFinishedTraditional Geared26d 6h 41mDry & fast
    32Al GilmoreSoloMenFinishedTraditional Geared26d 6h 42mDry & fast
    33Josh SmithSoloMenFinishedTraditional Geared26d 6h 42mDry & fast
    34Brett StepanikSoloMenFinishedSingle Speed26d 6h 45mDry & fast
    35Jon CoxSoloMenFinishedTraditional Geared26d 8h 32mDry & fast
    36Ben YandeuaSoloMenFinishedTraditional Geared26d 18h 6mDry & fast
    37Marco CostaSoloMenFinishedTraditional Geared26d 22h 40mDry & fast
    38Elena MasserantiSoloMenFinishedTraditional Geared26d 22h 41mDry & fast
    39Greg LavitskySoloMenFinishedTraditional Geared27d 4h 50mDry & fast
    40Sara DallmanSoloWomenFinishedTraditional Geared27d 12h 5mDry & fast
    41Rich WolfSoloMenFinishedTraditional Geared27d 23h 0mDry & fast
    42James HodgesSoloMenFinishedTraditional Geared28d 1h 44mDry & fast
    43Steven MartineSoloMenFinishedTraditional Geared29d 10h 31mDry & fast
    44Prentice CampbellSoloMenFinishedSingle Speed29d 10h 35mDry & fast
    45Cody RudowSoloMenFinishedTraditional Geared30d 15h 22mDry & fast
    46Louis NicholsonSoloMenFinishedTraditional Geared30d 23h 59mDry & fast
    47Aaron HershbergerSoloMenFinishedTraditional Geared31d 0h 2mDry & fast
    48Tyson FahrenbruckSoloMenFinishedTraditional Geared31d 2h 42mDry & fast
    49Gary BeaumontSoloMenFinishedTraditional Geared31d 6h 28mDry & fast
    50Melissa LieblingSoloWomenFinishedTraditional Geared31d 7h 48mDry & fast
    Babe the Blue tandamSoloMenFinishedTandem20d 12h 18mDry & fast
    Tracy BurgeSoloMenFinishedTraditional Geared50d 11h 4mDry & fast
    Jim StansburySoloMenFinishedTraditional Geared50d 10h 57mDry & fast
    Kim FrandsenSoloMenFinishedTraditional Geared50d 5h 35mDry & fast
    Anders EllegardSoloMenFinishedTraditional Geared50d 0h 0mDry & fast
    Michelle DulieuSoloMenFinishedTraditional Geared39d 10h 17mDry & fast
    Dan HaskinSoloMenFinishedTraditional Geared39d 9h 13mDry & fast
    Bruce GirouxSoloMenFinishedTraditional Geared36d 9h 45mDry & fast
    Donald McCreadySoloMenFinishedTraditional Geared35d 6h 10mDry & fast
    Ricardo AlessiSoloMenFinishedTraditional Geared35d 2h 6mDry & fast
    Michael ClevelandSoloMenFinishedSingle Speed33d 8h 37mDry & fast
    Giorgio AlessiSoloMenFinishedTraditional Geared54d 0h 0mDry & fast

DotWatcher needs your help

Riders: You know these races better than anyone. If you notice any potential errors in the race results, please let us know.

Race organisers: If you would like to help grow the community and contribute to the results database, please get in touch.