DotWatcher.cc

DotWatcher.cc
← All results

BC Epic 1000 2019 results

Filters

Finish Location
Result
Category
  • Finish Locations:

    Eastbound: 29 rider(s)

    Westbound: 2 rider(s)

  • Male: 90%

    Female: 10%

  • PositionRiderClassCategoryResultBikeFinish LocationFinish TimeNotes
    1Tom HainischSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound2d 16h 45mNew Course Record
    1Eric RossSoloMenFinishedTraditional GearedWestbound4d 9h 28m
    2Carl MillerSoloMenFinishedTraditional GearedWestbound4d 9h 28m
    2Seth DuboisSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound2d 20h 18m
    3Lennard PretoriusSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound3d 3h 47m
    4Ben HandrichSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound3d 6h 31m
    5Phil HigueraSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound3d 6h 31m
    6Robert Bigelow-RubinSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound3d 6h 31m
    7Ilya CantorSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound3d 10h 54m
    8Isaiah BondtSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound3d 16h 48m
    9Derek SlykermanSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound3d 19h 34m
    10Kevin NemethySoloMenFinishedTraditional GearedEastbound3d 19h 34m
    11Francois RaathSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound3d 21h 57m
    12Sam FullerSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound4d 1h 24m
    13Franck GimardSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound4d 3h 24m
    14Alexis GuigueSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound4d 3h 24m
    15Jos BusbySoloMenFinishedTraditional GearedEastbound4d 7h 46m
    16Glen BuchananSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound4d 8h 13m
    17Garth ShubertSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound4d 15h 56m
    18Pat ValadeSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound5d 2h 9m
    19Ross MaillouxSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound5d 2h 9m
    20Dave RollSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound5d 2h 9m
    21Kevin BarnesSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound5d 2h 9m
    22Brian KennellySoloMenFinishedTraditional GearedEastbound5d 6h 15m
    23Lorrie LechSoloWomenFinishedTraditional GearedEastbound5d 6h 48m
    24Simon CrawleySoloMenFinishedTraditional GearedEastbound6d 11h 20m
    25Mark HaddinottSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound7d 9h 41m
    26Curtis JensenSoloMenFinishedTraditional GearedEastbound7d 9h 41m
    27Monika MannkeSoloWomenFinishedTraditional GearedEastbound7d 14h 26m
    28Richard RoussySoloMenFinishedTraditional GearedEastbound7d 14h 26m
    29Trish HoltSoloWomenFinishedTraditional GearedEastbound7d 16h 33m

DotWatcher needs your help

Riders: You know these races better than anyone. If you notice any potential errors in the race results, please let us know.

Race organisers: If you would like to help grow the community and contribute to the results database, please get in touch.