← All results

Hope 1000 2019 results

The 2019 edition of this race was the last one under the name of NAVAD 1000. No records were broken though there were six riders who managed to finish in under five days.

Filter by class:

Filter by category:

RankRiderClass/CategoryResultBikeFinish TimeNotes
1Jochen BoehringerSoloMFinishedTraditional/Geared04d:11h:30m
2Hannes MeyleSoloMFinishedTraditional/Geared04d:14h:15m
3Klaus ThielSoloMFinishedTraditional/Geared04d:18h:15m
4Migg ScherrerSoloMFinishedTraditional/Geared04d:19h:00m
5Benjamin HastingsSoloMFinishedTraditional/Geared04d:22h:00m
6Axel BrennerSoloMFinishedTraditional/Geared04d:23h:00m
7Philipp StoesselSoloMFinishedTraditional/Geared05d:05h:00m
8Radomir CizekSoloMFinishedTraditional/Geared05d:07h:15m
9Christoph GyrSoloMFinishedTraditional/Geared05d:08h:00m
10Martin KyburzSoloMFinishedTraditional/Geared05d:08h:00m
11Adrien LiechtiSoloMFinishedTraditional/Geared05d:08h:00m
12Florian FiggeSoloMFinishedTraditional/Geared05d:12h:30m
13Markus SpiethSoloMFinishedTraditional/Geared05d:20h:45m
14Matt DewesSoloMFinishedTraditional/Geared05d:21h:15m
15Domonic MaurerSoloMFinishedTraditional/Geared06d:03h:15m
16Stefan RöösliSoloMFinishedTraditional/Geared06d:09h:15m
17Frank BeckerSoloMFinishedTraditional/Geared06d:11h:00m
18Nils van der HeideSoloMFinishedTraditional/Geared06d:11h:00m
19Peter BaumannSoloMFinishedTraditional/Geared06d:12h:15m
20Markus SchärSoloMFinishedTraditional/Geared06d:12h:30m
21Ian MacNabSoloMFinishedTraditional/Geared06d:15h:45m
22Dieter StoesselSoloMFinishedTraditional/Geared06d:15h:45m
23Michael RichterSoloMFinishedTraditional/Geared06d:16h:45m
24Werner BrunnerSoloMFinishedTraditional/Geared06d:18h:15m
25Greg JacobSoloMFinishedTraditional/Geared06d:20h:45m
26Kurt-Aurel StoesselSoloMFinishedTraditional/Geared06d:20h:45m
27Pascal CazauxSoloMFinishedTraditional/Geared07d:05h:15m
28Willi FelixSoloMFinishedTraditional/Geared07d:05h:45m
29Matt QuirkSoloMFinishedTraditional/Geared07d:09h:45m
30Marc GerhartSoloMFinishedTraditional/Geared07d:10h:45m
31Jeurg BauertSoloMFinishedTraditional/Geared07d:11h:00m
32Rene BaerSoloMFinishedTraditional/Geared07d:13h:00m
33Matteo PiazzaSoloMFinishedTraditional/Geared07d:13h:30m
34Lisbeth HofstetterSoloWFinishedTraditional/Geared07d:18h:15m
35Pascal AeschlimannSoloMFinishedTraditional/Geared07d:18h:45m
36Zoltan JarfasSoloMFinishedTraditional/Geared07d:18h:45m
37Paddy LastSoloMFinishedTraditional/Geared08d:05h:00m
38Paul RobbrechtSoloMFinishedTraditional/Geared08d:07h:30m
39Andrew PalmerSoloMFinishedTraditional/Geared08d:09h:30m
40Marco SegaSoloMFinishedTraditional/Geared08d:10h:00m
41Thomas MoserSoloMFinishedTraditional/Geared08d:10h:45m
Lydia JakobiSoloWDisqualifiedTraditional/Geared08d:11h:00mTook a shortcut
Anne SchulzeSoloWDisqualifiedTraditional/Geared08d:11h:00mTook a shortcut
42Claudius VeielSoloMFinishedTraditional/Geared08d:11h:15m
43Jürg KrebsSoloMFinishedTraditional/Geared08d:11h:30m
44Sepp SondereggerSoloMFinishedTraditional/Geared09d:10h:45m
45Peter WattingerSoloMFinishedTraditional/Geared09d:10h:45m
46Martin SchroeterSoloMFinishedTraditional/Geared10d:05h:45m
47Sharon PovinelliSoloWFinishedTraditional/Geared10d:11h:15m
48Malcolm PayneSoloMFinishedTraditional/Geared13d:08h:59m
49Matthias BoldtSoloMFinishedTraditional/Geared15d:01h:30m

DotWatcher needs your help

Riders: You know these races better than anyone. If you notice any potential errors in the race results, please let us know.

Race organisers: If you would like to help grow the community and contribute to the results database, please get in touch.