← All results

Dales Divide 2020 results

  • * 49 entrants have no registered nationality

  • Male: 87%

    Female: 13%

  • Filter by class:

    Filter by category:

    Filter by location:

    RankRiderClass/CategoryResultNationalityBikeFinish TimeNotes
    1Alex PilkingtonSoloMFinishedUKTraditional/Geared01d:23h:09m
    2Mark WildsmithSoloMFinishedTraditional/Geared02d:03h:52m
    3Jordan MatthewsSoloMFinishedUKTraditional/Geared02d:07h:19m
    4John AllanSoloMFinishedTraditional/Geared02d:07h:47m
    5Steve ChapmanSoloMFinishedTraditional/Geared02d:08h:00m
    6Isaac HudsonSoloMFinishedTraditional/Geared02d:08h:47m
    7Steve LargeSoloMFinishedTraditional/Geared02d:09h:10m
    8Mike DeBernadoSoloMFinishedTraditional/Geared02d:10h:34m
    9Tim RobertsSoloMFinishedTraditional/Geared02d:11h:00m
    10Dan GolobSoloMFinishedTraditional/Geared02d:11h:30m
    11Paul SweetSoloMFinishedTraditional/Geared02d:12h:05m
    12Angus BuchananSoloMFinishedTraditional/Geared02d:12h:39m
    13Ian MacNabSoloMFinishedUKTraditional/Geared02d:12h:41m
    14Andy DeaconSoloMFinishedTraditional/Geared02d:12h:45m
    15Harry WhilesSoloMFinishedTraditional/Geared02d:15h:07m
    16Pete AylwardSoloMFinishedTraditional/Geared02d:15h:32m
    17Dave WinterborneSoloMFinishedTraditional/Geared02d:21h:40m
    18Gary TeeSoloMFinishedTraditional/Geared02d:21h:44m
    19Ken WoodhouseSoloMFinishedTraditional/Geared02d:23h:30m
    20Chris EllisonSoloMFinishedTraditional/Geared03d:05h:46m
    21Mathieu DavySoloMFinishedTraditional/Geared03d:05h:00m
    22Craig AllenSoloMFinishedTraditional/Geared03d:06h:47m
    23Karen PriceSoloWFinishedTraditional/Geared03d:07h:03m
    24Paul BlairSoloMFinishedTraditional/Geared03d:07h:30mIndividual Time Trial
    25Johnny WestSoloMFinishedTraditional/Geared03d:09h:30m
    26Mark LewisSoloMFinishedTraditional/Geared03d:11h:46m
    29Rod GemmellSoloMFinishedTraditional/Geared05d:08h:33m
    30Glyn ThompsonSoloMFinishedTraditional/Geared02d:23h:06m438km Route
    31Angela WalkerSoloWFinishedTraditional/Geared03d:05h:53m438km Route
    32Phil ShirleySoloMFinishedTraditional/Geared03d:01h:52mDeviated Arten Gill
    Steve HeadingSoloMScratchedTraditional/GearedNorthallerton
    Richard GateSoloMScratchedUKTraditional/GearedOsmotherly
    Simon HindleSoloMScratchedTraditional/GearedBroxa, ScarboroughIndividual Time Trial
    Arran WolstenholmeSoloMScratchedTraditional/GearedScarboroughIndividual Time Trial
    Virginia RobertsSoloWScratchedTraditional/GearedScarboroughIndividual Time Trial
    Ed WolstenholmeSoloMScratchedTraditional/GearedScarboroughIndividual Time Trial
    Andrew ManningsSoloMScratchedTraditional/GearedScarboroughIndividual Time Trial
    Richard BeaumontSoloMScratchedTraditional/GearedYork
    Danny BellionSoloMScratchedTraditional/GearedYork
    Kate SullivanSoloWScratchedTraditional/GearedYork438km Route
    Julian DaviesSoloMScratchedTraditional/GearedBoroughbridge
    Tom ChappetteSoloMScratchedTraditional/GearedBoroughbridge438km Route
    Oli ChappetteSoloMScratchedTraditional/GearedBoroughbridge438km Route
    Jon WaughSoloMScratchedTraditional/GearedBoroughbridge
    Andrea SutcliffeSoloWScratchedTraditional/GearedBoroughbridge
    Andrew TurnerSoloMScratchedTraditional/GearedHarrogate
    Anna FarrallSoloWScratchedTraditional/GearedDarley438km Route
    Yan KarakousisSoloMScratchedTraditional/GearedSummerbridgeIndividual Time Trial
    Peter RavenscroftSoloMScratchedTraditional/GearedSummerbridgeIndividual Time Trial
    Dan GrantSoloMScratchedTraditional/GearedBolton Abbey
    Nick MitchellSoloMScratchedTraditional/GearedBolton Abbey

DotWatcher needs your help

Riders: You know these races better than anyone. If you notice any potential errors in the race results, please let us know.

Race organisers: If you would like to help grow the community and contribute to the results database, please get in touch.